posti logo
Aktuellt på Posti

De politiska strejkerna den 1–2 februari påverkar Posti: våra tjänster fungerar normalt igen

2024-02-09

Uppdaterad 8.2.2024

Paket- och frakttransporterna har återgått till det normala snabbt efter att strejkerna upphörde.

Papperspost kommer att återgå till det normala denna vecka. Den är sorterad och nästan all redan distribuerad senast idag. Endast en liten del av försändelserna kommer att distribueras i slutet av veckan.

Uppdaterad 2.2.2024 kl 24

De politiska stridsåtgärder avslutades. Vi gör allt vi kan för att få våra tjänster tillbaka till det normala så snabbt som möjligt.

Uppdaterad 1.2.2024 kl 17

Vi har utvärderat effekterna av de politiska strejkerna den 1-2 februari på våra tjänster sedan strejkerna inleddes. Vår nuvarande bedömning är att strejkerna kommer att orsaka förseningar i leveransen av försändelser enligt följande:

  • För paket och frakt förväntas förseningarna vara minimala

  • För brev och tidningar kan förseningarna bli flera dagar till en vecka

    • Tidningar som delas ut med den tidiga morgonutdelningen kommer som regel att levereras normalt. Det kan förekomma enstaka lokala förseningar.

Om du ännu inte har laddat ner OmaPosti-appen ännu, rekommenderar vi var varmt att göra det, eftersom det är det lättaste sättet att följa leveransen av dina paket. Våra företagskunder kan skicka försändelser till oss normalt.

Vi kommer att göra allt vi kan för att få våra tjänster tillbaka till det normala så snabbt som möjligt efter att strejkerna är över.

Uppdaterad 1.2.2024 kl 8

Vår kundtjänst är belastad på grund av de politiska strejkerna den 1-2 februari, och vi kan därför inte hjälpa dig per telefon. Det lönar sig att följa paketen i OmaPosti.

Uppdaterad 31.1.2024

Tidningar som distribueras i tidigutdelningen delas huvudsakligen normalt. Små enstaka lokala förseningar kan förekomma.

-----

Flera fackförbund har meddelat att de kommer att ordna politiska strejker som varar en eller två dagar inom flera branscher i Finland den 1–2 februari 2024. De politiska stridsåtgärderna är kopplade till meningsskiljaktigheter mellan den finska regeringen och fackföreningsrörelsen.   

Post- och logistikunionen (PAU) och Bil- och transportarbetarunionen (AKT) har också meddelat att de deltar i de politiska strejkerna. 

Vår nuvarande preliminära uppskattning är att de politiska strejkerna den 1–2 februari kommer att orsaka förseningar på några dagar i leveransen av försändelser. Det lönar sig att följa paketen i OmaPosti. 

Våra företagskunder kan skicka sina försändelser till oss som vanligt.   

Våra uppskattningar kan preciseras närmare strejkerna och vi kommer att informera om eventuella ändringar genom att uppdatera detta kundmeddelande. Försändelser relaterade till säkerhet och hälsa är avgränsade utanför strejken.