Tämän vuoden joulupostimerkkien suunnittelija on kauniaislainen kuvittaja, taiteilija Minna Lehväslaiho. Hän tuo merkkeihin iloiset eläinhahmot, jotka ovat tuttuja jo hänen postikorteistaan.
Kotimaan joulutervehdyksen postimerkissä nähdään hilpeitä pöllöjä talviomenapuussa. Kotimaan ikimerkissä on touhukkaita oravia joulukranssissa, ja ulkomaan ikimerkissä pöllöt ovat lähteneet hiihtämään ja luistelemaan. Joulumerkit tulevat myyntiin keskiviikkona 8. marraskuuta.
Minna Lehväslaiho kertoo, että hänen taiteilijauransa alkoi oikeastaan jo 10-vuotiaana. Perhe oli muuttanut Yhdysvaltoihin, mutta Minnan englannin kieli ei ollut vielä hallussa.
”Keksin, että piirtämällä voin kertoa haluamaani. Koska en osannut vielä englantia, aloin piirtää,” hän kertoo.
Työura jatkui sittemmin jatkunut biokemistinä ja tieteen parissa, mutta kymmenen vuotta sitten Minna päätti siirtyä kokopäiväiseksi taiteilijaksi.
Mummon pöllö kavereineen ehtii moneen
Minna on ollut pienestä asti kiinnostunut eläimistä ja erityisesti pöllöistä.
”Minun mummulla oli täytetty pöllö, ja piirsin sille lapsena ystäviä. Piirrän pöllöjä edelleen, ja ne ovat ehtineet jo aika moneen paikkaan mukaan. On hienoa, että ne pääsevät esittäytymään myös talvipostimerkeissä.”
Myös joulupostimerkin omenapuun takana on tarina.
”Meillä on mökin kuistin edessä talviomenapuu, jonka omenat ovat tosi tiukasti kiinni oksissa. Odotan syksyisin ensimmäisiä lumisateita ja sitä, että omenoiden päälle kertyy ihanasti lunta. Punaiset omenat liittyvät muutenkin jouluun, joten otin talviomenat mukaan merkkiin”, Minna kertoo.
Minna on piirtänyt paljon eläinhahmoja, joten joulumerkkeihin valittavista eläimistä oli runsaudenpulaa. Eläimet saavat muodot ilman digitaalisia apuja, sillä Minna tekee kuvat vesiväreillä ja perinteisellä mustekynällä.
”Meillä on kotona kuusi kissaa ja luonnostelin niitäkin merkkeihin mukaan, mutta lopulta päädyimme valitsemaan joulun kotimaan ikimerkkeihin oravat ja joulukranssin. Ulkomaan ikimerkkejä käytetään joulun jälkeen myös muissa talvisissa tervehdyksissä, joten niissä laitoimme pöllöt hiihtämään ja luistelemaan.”
Tieteellä ja taiteella tärkeä tehtävä
Minna on tehnyt uraa biokemistinä mm. Englannissa, Yhdysvalloissa, Etelä-Afrikassa ja Saudi-Arabiassa.
”Olen proteiinibiokemisti. Olemme tutkimusryhmissämme etsineet antibiooteille korvaajaa luonnosta. Tieteellä on tärkeä tehtävä ihmisen hyvinvoinnille, mutta niin on myös taiteella.”
Vuonna 2014 Minna muutti perheineen Suomeen ja hän päätti uskaltautua täysipäiväiseksi taiteilijaksi.
”Meillä on vain yksi elämä, ja jos on mahdollista toteuttaa intohimoaan, se kannattaa tehdä.”
Minna oli nähnyt taiteen merkityksen myös opettaessaan kuvataidetta lapsille ja nuorille kampuksella Saudi-Arabiassa.
”Siellä oli lapsia muun muassa Syyriasta, jossa oli sota. Näin konkreettisesti, miten hyvää kuvataide teki heille.”
Ihan viime aikoina hän on jatkanut myös tieteen tekemistä, sillä häntä pyydettiin tutkijaksi Washingtonissa sijaitsevaan Georgetownin yliopistoon. Minna tekee työtä etänä Kauniaisista käsin.
Joulutervehdys on kuin pieni lahja
Ilon tuominen on Minnalle tärkein tavoite kuvituksissa. Ilo näkyy hänen värikkäissä kuvituksissaan, joita on postikorteissa jo satoja.
”Haluan piirtää iloisia aiheita, sillä maailmassa on ihan tarpeeksi surullisia asioita.”
Postin Design Manager Tommi Kantola vahvistaa, että tänä vuonna joulupostimerkeillä haluttiin korostaa ilahduttamista.
”Halusimme joulupostimerkkejä, jotka saavat ihmiset hymyilemään. Minnan värikkäässä kuvitustyylissä on juuri sitä tunnelmaa, mitä haettiin”, kertoo Kantola, joka vastaa postimerkkien taiteilijavalinnoista ja postimerkkitaidetöiden ohjauksesta Postilla.
Minna tunnustautuu kovaksi jouluihmiseksi ja mielellään lähettää erilaisia joulutervehdyksiä.
”Joulukortti on kuin pieni joululahja, ja otan kaikki kortit ilolla ja rakkaudella vastaan. Ihan parhaat joulutervehdykset ovat sellaisia, joista näkee, että lähettäjä on ajatellut vastaanottajaa joulukorttia valitessaan ja tervehdystä kirjoittaessaan. Ihanin jouluviesti on yksinkertainen, mutta henkilökohtainen.”
Oma joulu läheisten kanssa
Ulkomaan vuosien jälkeen Minna arvostaa joulua kotimaassa.
”Tykkään pimeydestä, vain siinä on oikea joulun tunnelma. Asuin lasten kanssa ulkomailla parikymmentä vuotta ja otan nyt jouluisin kaiken ilon irti siitä, että voin viettää joulun yhdessä myös vanhempieni, siskojeni ja kaikkien lähisuvun lasten kanssa. Jouluun kuuluu perhe, jouluruoka ja kaikki joulun tuoksut, maut ja värit. Ja tietysti joululaulut.”
Minna harrastaa myös postcrossingia, jossa ihmiset eri puolilla maailmaa lähettävät kortteja toinen toisilleen.
”Postcrossaajan joulusesonki alkaa hyvissä ajoin jo marraskuun puolella, että kortit ehtisivät perille jouluksi jopa maailman toiselle puolelle. Joulukortit ja -postimerkit saattavat tuntua vastaanottajasta hyvinkin eksoottisilta, joten niistä on erityisen kivaa saada palautetta.”
Joulutervehdyksen ikimerkki Jouluiloa julkaistaan 20 merkin arkissa. Joulun kotimaan ja ulkomaan ikimerkit Joulukranssi ja Talven riemua julkaistaan 10 merkin arkeissa. Joulupostimerkeissä on 2D-koodi, joka helpottaa lähetysten koneellista lajittelua.
Joulupostimerkki täyttää 50 vuotta
Suomalaisia joulupostimerkkejä on julkaistu jo 50 vuotta. Suomen ensimmäinen joulupostimerkki vuodelta 1973 esitti joulupukkia poron vetämässä reessä. Merkin suunnitteli Pirkko Vahtero. Posti on julkaissut joulupostimerkkejä vuoden 1973 jälkeen joka vuosi.
Ensipäivätapahtuma Helsingin pääpostissa 8.11. kello 13–16
Järjestämme marraskuussa ilmestyvien postimerkkien ensipäivätapahtuman keskiviikkona 8. marraskuuta kello 13–16 Helsingin pääpostissa (Elielinaukio 2 F, 00100 Helsinki).
Tilaisuudessa on myynnissä uusia postimerkkejä, ensipäivänkuoria ja muita postimerkkituotteita sekä mahdollisuus saada lähetyksiin ensipäivänleimoja. Minna Lehväslaiho on paikalla signeeraamassa töitään kello 13–16. Tervetuloa paikalle!
Kuvamateriaalia: Joulupostimerkit