posti logo
TV-jutun jälkeen Lukakselle lahjoitettu satoja postimerkkejä – nuori keräilijä jatkaa suvun harrastusta
Ajankohtaista Postilla

TV-jutun jälkeen Lukakselle lahjoitettu satoja postimerkkejä – nuori keräilijä jatkaa suvun harrastusta

  • Postimerkit

9-vuotias Lukas Teräväinen innostui pari vuotta sitten postimerkkien keräilystä. Harrastus kulkee suvussa, sillä myös isoisä ja isä ovat olleet innokkaita keräilijöitä.

”Keräilykansioita on jo yksitoista. Tykkään kerätä eri maita ja aiheita”, Lukas kertoo.

Harrastuksen pohjana oli isältä saadut merkit. Isä Tomi Teräväinen kertoo myös hänen isänsä eli Lukaksen isoisän tuoneen aina postimerkkejä työmatkoiltaan ulkomailta.

Tomi arvioi, että merkkejä on tuhansia. Yllättävää vauhtia keräilyyn toi esiintyminen MTV Uutisten loppukevennyksessä yhdessä Mika Tommolan kanssa.

Lukaksen harrastus päätyi loppukevennykseen, kun Tommola oli etsinyt nuorta harrastajaa Annankadulla Helsingissä sijaitsevan postimerkkien erikoisliikkeen kautta. Lukaksen isoisä kävi liikkeessä ostamassa keräilykansioita pojanpojalleen, mistä kauppias keksi kysyä kiinnostusta tv-esiintymiseen.

”TV-esiintymisen jälkeen kolme tuntematonta keräilijää on luovuttanut kokoelmiaan Lukakselle. He ovat lähettäneet ne MTV:n toimitukseen, mistä Tommola on välittänyt postimerkit meille”, Tomi kertoo.

Kirjeen ja kortin matkalippu

Lukas perheineen on tullut vierailulle Postiin ja kuulee Design Manager Tommi Kantolalta postimerkeistä ja niiden historiasta.

”Postimerkki on ikään kuin kirjeen tai kortin matkalippu. Harrastajissa on nykyään aika vähän nuoria. Hienoa, että pidätte harrastusta yllä”, Tommi sanoo.

Lukas vastaakin, ettei tunne ketään muita ikäisiään harrastajia.

Tommi kertoo, että postimerkkeilyä voi harrastaa hyvin monella eri tavalla.

”Jotkut keräävät esimerkiksi urheilumerkkejä, junia tai perhosia. Jotkut keskittyvät tietyn maan merkkien keräämiseen.”

Tommi esittelee lukuisia postimerkkejä viime vuosilta. Esille pääsevät muun muassa Fazerin sininen -merkki ja Duudsonien merkit.

”Merkit kuvastavat ajan ilmiöitä, mitä Duudsonitkin olivat tuolloin. Merkeistä painettiin kaksi versiota. Pienemmässä erässä merkkeihin sisältyi viisi virhettä. Nämä jekkumerkit ovat nykyisin keräilyharvinaisuuksia.”

Myös Postista lähtee arvokas kokoelma Lukaksen mukaan. Tommi luovuttaa Lukakselle hänen syntymävuotensa merkkikansiot, kuluvan vuoden merkit sekä nipun ulkomaan merkkejä. Lisäksi hän saa harrastuksessa tarvittavia välineitä, kuten suurennuslasin, pinsetit ja merkkien kuivauskirjan.

Lukas kertoo, että hänellä ei ole erityisiä suosikkiaiheita jo olemassa olevista merkeistä. Muutama ehdotus uusiksi merkeiksi tulee mieleen.

”Salibandy, autot ja graffitit olisivat kivoja aiheita tuleviin merkkeihin.”

Postimerkkikeräily on koko perheen harrastus. Kuvassa Lukaksen lisäksi äiti Kadri, isä Tomi ja pikkuveli Hannes.

Jaa: