Postin palvelupiste Gulf-baari Lassilassa (Ruotsinkyläntie 5) suljetaan sopimuksen päättyessä maanantaina 31.7.2023 kello 12. Postin kirjelaatikko pysyy Gulf-baarin edustalla.
Voit asioida jatkossa Postin noutopisteessä, joka palvelee M-Market Ruukissa osoitteessa Ruukintie 76, 07970 RUOTSINPYHTÄÄ kaupan aukioloaikoina.
M-Market Ruukin noutopisteestä voit:
noutaa saapuneita paketteja
noutaa isokokoisia kirjeitä, kirjattuja kirjeitä ja postiennakkolähetyksiä
lähettää valmiiksi maksettuja paketteja ja asiakaspalautuksia
ostaa postimerkkejä ja pakkaustarvikkeita
postittaa kirjeitä ja kortteja kaupan edustalla olevasta kirjelaatikosta.
Jos haluat maksaa lähetyksiä tiskillä, voit asioida Loviisan R-kioskin postissa osoitteessa Brandensteininkatu 17, 07900 LOVIISA. Palvelupisteen muutos ei vaikuta asiakkaiden postiosoitteisiin tai postinjakeluun.
Voit käyttää myös Postin pakettiautomaatteja
Valtaosa postiasioinnista on nykyään pakettien noutamista, mikä hoituu kätevästi myös Postin pakettiautomaateilla. Loviisassa voit käyttää Postin pakettiautomaatteja Tokmannissa (Porvoonkatu 2), S-marketissa (Arkkitehdintie 5), R-kioskissa (Brandensteininkatu 17) ja K-Supermarketissa (Mariankatu 33). Pyhtäällä voit käyttää myös ABC Majakan automaattia (Pyhtääntie 38–40).
Kun teet verkko-ostoksia, voit valita itsellesi sopivan paketin noutopaikan verkkokaupan kassalla. Löydät kaikkien Postin palvelupisteiden sijainnit ja aukioloajat osoitteesta posti.fi/kartta.
OmaPosti sujuvoittaa lähettämistä ja vastaanottamista
OmaPostissa voit lähettää, maksaa ja seurata paketteja. Sinne saat myös kirjeet ja laskut sähköisinä. Voit ladata sovelluksen maksutta sovelluskaupasta (esimerkiksi App Store ja Google Play). Lisätietoja: posti.fi/omaposti.