Keskolla on pitkät perinteet kuponkitarjousten hyödyntämisestä. Kesällä 2023 Budget Sport ja Intersport toteuttivat yhteistyössä Postin kanssa Parhaiden asiakkaiden osoitteellinen postitus -kampanjan.

Artikkeli tiivistettynä:
Kesko tavoitti Budget Sportin ja Intersportin asiakkat osoitteellisella postituksella
Budget Sportin osoitteelliseen kuponkiin reagoi kampanja-aikana 10 prosenttia kohderyhmästä, Intersportilla 21 prosenttia.
Kesko ja Posti ovat tehneet yhteistyötä jo vuosia.
Osoitteellinen suoramainonta on tehokas tapa tavoittaa haluttu kohderyhmä postitse kotiin tulevalla printillä. Nimellä ja osoitteella lähetetyllä viestillä on hyvä huomioarvo ja tarkka kohdennus auttaa välttämään hukkakontaktit.
Osoitteellinen postitus tavoittaa asiakkaat tehokkaasti
Budget Sportin ja Intersportin kampanjoiden tavoitteena oli aktivoida parhaita asiakkaita uudelleen ostoksille verkkokauppaan tai myymälään.
Parhaiksi asiakkaiksi laskettiin ne asiakkaat, jotka olivat viimeisen vuoden aikana asioineet liikkeessä. Budget Sport tarjosi asiakkaille -25 prosentin kuponkiedun yhdestä vaatteesta, Intersport taas -25 prosentin kuponkiedun yhdestä vaatteesta ja parista jalkineita. Molemmat edut koskivat myös tarjoushintaisia tuotteita.
Osoitteellisen postituksen lisäksi osaa kohderyhmästä tavoiteltiin myös sähköisesti, kertoo Intersportin markkinoinnista vastaava Arto Rasi.
”Halusimme ehdottomasti tehdä osoitteellisen postituksen, sillä sen huomioarvo on merkittävästi parempi kuin sähköisissä viesteissä. Kupongin henkilökohtaisuus vetoaa enemmän kuin sähköpostin massamaisuus. Se näkyy myös saavutetuissa tuloksissa”, Budget Sportin markkinointipäällikkö Anne Sorvari kertoo.
Sekä Sorvari että Rasi ovat tyytyväisiä kampanjoiden tuloksiin. Budget Sportin osoitteelliseen kuponkiin reagoi kampanja-aikana 10 prosenttia kohderyhmästä, Intersportilla 21 prosenttia.
”Edun saaneiden asiakkaiden asiointiaste kasvoi neljä prosenttia verrattuna kampanjaa edeltävään pariin viikkoon. Saavutimme myös viikkomyynnissä positiivisia tuloksia, sillä edun saaneiden osalta myynti nousi kampanja-aikana kahdeksan prosenttia”, Rasi kertaa.
Budget Sportin ja Intersportin kampanjoissa käytettiin verrokkiryhmiä, jotka auttoivat mittaamaan tuloksia. Verrokkiryhmänä toimivat sellaiset asiakkaat, jotka eivät saaneet etukuponkia. Heidän asiointiasteensa ei kasvanut kampanjan aikana.
Vakaa, hyvä yhteistyö Postin kanssa
Keskon tiivis yhteistyö Postin kanssa on jatkunut vuosia. Erilaisia kuponkipostituksia on tehty jo pitkään ja vuosien varrella prosessi on kehittynyt ketteräksi. Oman yhteyshenkilön kanssa viestintä toimii hyvin ja Keskolla on myös käytössä oma palautekanava suoraan Postille, Rasi ja Sorvari kiittelevät.
“Suomessa ei ole toista toimijaa, joka tässä laajuudessa tekisi osoitteellista postitusta. Kuponki menee perille Lappiin asti.”
Anne Sorvari, Markkinointipäällikkö, Budget Sport
Rasi taas arvostaa ennen kaikkea palvelun helppoutta. Postin kanssa kampanjoiden toteuttaminen on vaivatonta.
“On varsin helppoa, ettei jakeluja tarvitse tilailla erikseen. Kun paino jättää materiaalit Postille, viesti on asiakkaalla perillä neljän arkipäivän sisällä”, Rasi kiteyttää.