posti logo
January stamps feature flowers, spring dreams and the taste of summer
Aktuellt hos Posti

January stamps feature flowers, spring dreams and the taste of summer

  • Frimärken

Onsdagen den 17 januari ger Posti ut tre frimärksutgåvor med sammanlagt 11 olika frimärken.

”I år har frimärkena för alla hjärtans dag blommor. För vårhälsningar kan man välja frimärken i glada pastellfärger. Det fräscha frimärket med jordgubbsmotiv sammanfattar smaken av sommar i en bild”, säger Postis Design Manager Tommi Kantola som ansvarar för valet av frimärkenas konstnärer och handledningen av konstverken.

Blomsterprakt i olika nyanser av vänskap

Den här gången är motivet för de traditionella alla hjärtans dag-frimärkena blommor fotograferade av Ilona Pietiläinen. Pietiläinen har med sin kamera målat olika nyanser av vänskap i sina blombilder, allt från djupa till varma.

"Man börjar alltid må bra av blommor, så det var ett nöje att fotografera ett så omfattande spektrum blommor för frimärkena.nMärkenas designprocess med sina olika stadier var en intressant ny upplevelse.”

Pietiläinen själv flaggar för alla hjärtans dag.

"Tanken bakom alla hjärtans dag är vacker och genuin. Jag tycker att vi kunde ha alla hjärtans dag alla dagar på året. Också i vardagliga situationer kunde vi berätta och visa för våra vänner att de är viktiga för oss.”

Ilona Pietiläinen har publicerat flera bilderböcker, fotograferat för livsstilstidningar och arbetat länge bland annat som kortkonstnär för Karto.

"Jag vill beskriva livet omkring mig. Jag älskar att spara stunder som lever vidare. Jag hoppar ivrigt in i nya äventyr med min kamera. På Instagram lägger jag varje dag upp bilder vars berättelser man kan dyka in i.”

Vänskapen blommar-frimärksarket innehåller tio märken med fem olika inrikes fixvärdemärken. För frimärkenas grafiska design står Paula Salviander.

Pastellfärgade vårdrömmar

Jenni Tuominen har illustrerat vårliga frimärken för Posti som lämpar sig för olika hälsningar under hela året. De pastellfärgade frimärkena som föreställer djur, blommor och människor förmedlar vårens glädje. För frimärkenas grafiska design står Studio Jenni & Jukka.

Designen av vårens frimärken var ett trevligt uppdrag för Tuominen.

"Jag ritade tiotals svartvita förslag, varav fem kom till målrakan. Jag gjorde ytterligare redigeringar i illustrationerna innan jag började tänka på färgschemat, som blev lagom sött för att ge glädje och positivitet till märkena. Jag hoppas att frimärkena förmedlar den känsla av lycka som jag upplevde när jag gjorde dem.”

För Jenni Tuominen markerar våren en ny början, då vintern drar sig tillbaka och naturen vaknar upp i all sin prakt.

"Varje vår ser jag fram emot att komma till stugan för att se vad som händer i trädgården. Jag minns alltid inte ens vad jag har planterat på hösten och ser fram emot vilka underbara överraskningar som stiger ur marken. Särskilt årets första narcisser och tulpaner gläder mig.”

Tuominen har designat mönster för Marimekko sedan 2006. Hon tilldelades statens illustrationspris 2017. Just nu är Tuominen särskilt entusiastisk över keramik. Det finns också ett växande intresse för Jennis verk på den asiatiska marknaden.

Vårdrömmar-frimärksarket innehåller tio märken med fem olika inrikes fixvärdemärken.

Jordgubbar är sommarens smak

I januari ges också ut ett frimärke med jordgubbstema designat av Klaus Welp. Det fräscha och enkla tidlösa frimärket ger upphov till minnen av den välbekanta somriga smaken.

Klaus Welp har gjort en omfattande karriär med frimärken. Det senaste Sommarsmak-märket medräknat har han designat totalt 115 frimärken för Posti sedan 2008.

”Frimärken i sig är en fin institution och ett litet konstverk. Frimärken har stärkt Finlands positiva identitet genom åren; kultur, miljöteman och tolerans", uppskattar Welp.

Klaus Welp är en mångsidig bildkonstnär, vars arbetsbeskrivning består av en grafikers, illustratörs, fotografs och regissörs arbete. Hans illustrationer är bekanta från många finska tidningar och tidskrifter. Han har också aktivt deltagit i projekt av flera medborgarorganisationer och bland annat Greenpeace. Welp är också känd för sin antireklamverksamhet från 2005 till 2017.

Sommarsmak-frimärksarket innehåller tio inrikes fixvärdemärken.

Förstadagsevenemang på huvudposten i Helsingfors 17.1 klockan 13–16

Vi arrangerar ett förstadagsevenemang för frimärken som ges ut i januari onsdagen den 17.1 kl. 13–16 på Huvudposten i Helsingfors (Eliplatsen 2 F, 00100 Helsingfors).

På evenemanget säljs nya frimärken, förstadagskuvert och andra frimärksprodukter, och besökarna har möjlighet att få förstadagsstämplar på sina försändelser. Frimärkskonstnärerna är på plats för att signera sina verk klockan 13–15. Välkommen!

Bildmaterial: https://digilibrary.emmi.fi/l/KNGHZHQm5PCX

Se alla frimärken som finns till salu i Postis webbutik: shop.posti.fi