Temautställningen Jacques Tati – Den glade brevbäraren

Temautställningen Jacques Tati - Den glade brevbäraren arrangeras i Postmuseum 26.8–24.10.2010. På utställningen presenteras den berömda franska filmregissören, skådespelaren och komikern Jacques Tati (1907–1982) och speciellt hans film Fest i byn, även kallad Den glade brevbäraren.


Jacques Tati spelade själv brevbäraren François.

Filmen Fest i byn spelades in i den lilla byn Sainte-Sévère-sur-Indre. Utöver ett par professionella skådespelare förekommer nästan alla invånare i byn i filmen. Mellan inspelningarna fanns det tid för lite flirtande.

I filmen liksom på själva utställningen finns ett biotält.

Jacques Tati, ursprungligen Jacques Tatischeff, hade rötter i Ryssland, där hans farfar föddes. Tatis far hade en ramateljé, och den unge Jacques hjälpte sin far i ramateljén. Fadern skickade Jacques till England för att förkovra sig i yrket, men han intresserade sig mer för rugby, studier i engelska och den engelska humorn. Redan från barnsben var Jacques en ivrig människoskådare. Ett av hans stora intressen var idrott. År 1931 uppträdde han med pantomimer med idrottstema på en soaré på rugbyklubben. Uppträdandet blev mycket uppskattat och uppmuntrade Tati att börja med scenkomik.


Det var ingen lätt sak att montera flaggstången i filmen.

Cykeln är brevbäraren François viktigaste arbetsredskap.

Tati eftersträvade perfektion. Han tog om scenerna tiotals gånger och övade flitigt med amatörskådespelarna. Tati visade själv hur en scen skulle uppföras, och de andra härmade hans varje rörelse.

Jacques Tati, som ofta har jämförts med Chaplin som regissör, regisserade sex långfilmer. Den humoristiska Fest i byn från år 1947 är den första av dessa. Tati spelar själv huvudrollen i filmen, brevbäraren François, som bär ut post i en liten by och som har för vana att till exempel ta en sväng på krogen under sin postrunda. Ett kringresande tivoli anländer till byn där François får se en dokumentärfilm om det högeffektiva amerikanska postverket, varför han bestämmer sig för att själv effektivisera postutbärningen. Kunderna tycker dessvärre att brevbärarens effektiviseringsåtgärder inte alltid är så lyckade.


JacquJacques Tatischeff tog efternamnet Tati som var lättare att komma ihåg och använda

För filmen Min onkel (Mon oncle 1958) fick Jacques Tati en Oscar för bästa utländska film. Tati firar utmärkelsen i sällskap av filmstjärnorna Shirley MacLaine och Sophia Loren.

Fest i byn är en längre version av Tatis kortfilm Skolan för brevbärare från 1946. Filmen blev en kassasuccé och vann många nationella och internationella priser. I Tatis senare filmer, där han själv också spelar huvudrollen, förekommer hans mest kända rollfigur monsieur Hulot.

Postmuseum har lånat det unika materialet för utställningen från Tatis arvingar och arkiv i Paris, Museet för levande bilder och det Nationella audiovisuella arkivet KAVA. På utställningen visas filmerna Fest i byn och Skolan för brevbärare. Utställningen arrangeras i samarbete med Helsingfors kulturcentral och kulturcentralen i Frankrike.

I anslutning till utställningen bjuds också på mycket annat program som riktar sig till grupper, och detta är textat till såväl finska som svenska.